Poprawienie wentylacji w mieszkaniu wymaga kilku zabiegów. Pierwszy, zastosowanie podstawowej zasady na jakiej opiera się wentylacja grawitacyjna tj. ile powietrza wejdzie do budynku tyle z niego zostanie odprowadzone.
W dobie coraz bardziej szczelnych budynków, lepiej docieplonych, lepiej wykonanych łatwo jest zapomnieć o tym, że bardzo ważna jest dla człowieka prawidłowa wymiana powietrza w mieszkaniu.
Potrzeba jest zatem zadbać o napływ świeżego powietrza do pomieszczenia i drugi element zadbać o ukierunkowanie przepływu zużytego powietrza w kierunku kanału wentylacyjnego. Dobra wentylacja w mieszkaniu również zapewnia równomierny przepływ zużytego powietrza do kanału wentylacyjnego. Znacznie lepszy efekt uzyskujemy gdy zużyte powietrze jest odprowadzane równomiernie, nie zaś w sposób gwałtowny ( np. poprzez odprowadzanie w krótkiej chwili ogromnych ilości ogrzanego powietrza i co gorsze po chwili wtłaczanie go również z dużą siłą z powrotem tzw. ciąg wsteczny). To powoduje, że jakość powietrza, którym oddychamy jest niekorzystna. Przy nagłym odprowadzaniu dużych ilości ogrzanego powietrza współczynnik wilgotności spada poniżej normy i następuje w nagły sposób obniżenie temperatury w pomieszczeniu wentylowanym. Wówczas potrzebujemy dużo energii aby ogrzać powietrze i podnieść współczynnik wilgotności do poziomu normy.
Zatem prawidłowa wymiana powietrza w mieszkaniu to: ciągły napływ świeżego powietrza poprzez mikrowentylacje, nawiewnik, oraz ukierunkowanie usuwanie zużytego powietrza z pomieszczeń. Istotne jest również nie dopuszczanie do pojawiania się ciągu wstecznego zapewni kratka wentylacyjna autoaktywna i prawidłowo wykonane kominy, kanały wentylacyjne.